Obserwatorzy
O wszystkim , co w życiu może być ważne.
Oldis Mikst TV
Zmień swoje życie
Grunt to pewność siebie
DOŚWIADCZ DZIAŁANIA PAMIĘCI
Przywołaj w pamięci jakieś nieprzyjemne zdarzenie i przez około piętnaście sekund koncentruj się na nim, uważnie obserwując swoje ciało. Następnie szybko przenieś uwagę na jakieś bardzo miłe wspomnienie i skupiaj się na nim także przez piętnaście sekund, również uważnie obserwując ciało.
Stwierdzisz, że nieprzyjemne wspomnienie wywoła u Ciebie uczucie zmęczenia, napięcia, skurczu lub przygnębienia, a nawet możesz poczuć się nieszczęśliwy; natomiast miłe wspomnienie spowoduje, że poczujesz się lżejszy, odprężony, rozluźniony i, być może, szczęśliwy. Abstrahując od tego, że te dwa rodzaje wspomnień wywołały w Tobie różne odczucia tu i teraz, zwróć uwagę, jak szybko nastąpiła zmiana Twojego stanu emocjonalnego przy przełączeniu się z przykrego wspomnienia na miłe. W jednej chwili poczułeś się źle, natomiast w następnej Twoje samopoczucie się poprawiło, a przecież jedyną rzeczą, potrzebną dla dokonania takiej zmiany, było przeniesienie uwagi na inne zdarzenie z przeszłości.
Tak więc, jednym ze sposobów sterowania swoimi emocjami, a tym samym i zdrowiem, jest wybór właściwych wspomnień, na których skupiamy uwagę.
Jak powiedziałem, rumienię się, gdy przypominam sobie incydent z imieniem mojej żony.
Rumienienie się jest reakcją emocjonalną, wyzwalaną przez wspomnienia. Jest to jedyne źródło emocji, które zwykle nazywamy uczuciami. Nie pojawiają się one same z siebie, lecz towarzyszą przywoływanym wzorcom pamięciowym. Na przykład, nikt nie chodzi w kółko z powodu złości, ale ludzie chodzą w kółko, kiedy skupiają się na wspomnieniach, podsycających gniew lub kiedy napinają mięśnie po to, by stłumić wspomnienia, które gdyby dotarły do naszej świadomości - mogłyby uwolnić zawarty w nich gniew. Natomiast zupełnie nowa wiedza lub całkowicie nowe doświadczenia, nie mające odniesień
do posiadanej wiedzy i zgromadzonych wspomnień, nie wywołują żadnych emocji. Aby mogły one wzbudzić w nas emocje, musielibyśmy posiadać w pamięci jakikolwiek wzorzec reakcji (w postaci przyzwyczajenia lub oczekiwania) na pojawienie się takich całkowicie nowych informacji lub doświadczeń.
Gdybyśmy mieli już skrystalizowane przekonanie, że całkowicie nowe wiadomości i doświadczenia są ekscytujące lub przerażające, wówczas nasza reakcja byłaby zgodna z takim właśnie wzorcem. W przeciwnym wypadku na obce nam okoliczności zareagujemy, na przykład, tak: „Aha...", albo „Ciekawe". Chodzi tu o to, że skoro emocje wzbudzane są przez wspomnienia, innym sposobem sterowania nimi może być zmiana wspomnień, o czym będzie mowa później. Emocjami można sterować także pośrednio. W tym celu należy nauczyć swoje ku pewnej sztuczki. Jest ona oparta na fakcie, że emocjom, zwłaszcza tym negatywnym takim, jak strach lub gniew, zawsze towarzyszy napięcie mięśni.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
O mnie
Linki
Wyszukiwarki
Download
Archiwum bloga
-
▼
2010
(204)
-
▼
grudnia
(25)
- DOŚWIADCZ POTĘGI WŁADZY
- DOŚWIADCZ POTĘGI MIŁOŚCI
- DOŚWIADCZ CHWILI OBECNEJ
- DOŚWIADCZ PRZEPŁYWU ENERGII
- DOŚWIADCZ POŁĄCZEŃ ENERGETYCZNYCH
- Zasada druga: KALA - nie ma żadnych ograniczeń
- DOŚWIADCZ POTĘGI MYŚLI
- PRZYGODA TRZECIA - PODSTAWOWE ZASADY SZAMAŃSKIE
- DOŚWIADCZ POŁĄCZEŃ DUCHOWYCH
- Aspekt duchowy - Kane
- DOŚWIADCZ DZIAŁANIA ŚWIADOMOŚCI
- Umysł - aspekt Lono
- DOŚWIADCZ DZIAŁANIA WYOBRAŹNI
- DOŚWIADCZ DZIAŁANIA EMOCJI
- DOŚWIADCZ DZIAŁANIA PAMIĘCI
- Serce - aspekt Ku
- PRZYGODA DRUGA - SERCE, UMYSŁ I DUCH
- Wzloty i upadki szamanizmu hawajskiego
- Szkolenie szamanów
- Linie tradycji Kahunów
- ROZWÓJ SZAMANIZMU HAWAJSKIEGO
- Dziedzictwo hawajskie
- Polityka otwartych drzwi
- Nauka rzemiosła
- Szamanizm w mieście
- ► października (13)
-
▼
grudnia
(25)
-
►
2009
(163)
- ► października (6)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz